Featured Video Play Icon

Covid-19 sürecinde üretim maliyetlerinin düşürülmesi – TÜRKİYE – by Sarper Özbek

April 19, 2024
June 12, 2020
Sarper Özbek Regional-Technical Manager - AdisseoMerhaba,
Ben Adisseo’dan Sarper Özbek.

Dünyayı ve tabi ki ülkemizi de etkileyen salgın bir hastalıkla mücadele ediyoruz. Milyonlarca insanı evlerinde kalmaya zorlayan bu virüs birçok sektörde olduğu gibi yem sektöründe de birtakım olumsuzluklar yarattı. Ham madde fiyatlarında ciddi artışlarla karşı karşıya kaldık. Bu da insanların hayvansal protein kaynağı tüketim maliyetlerinin artışına sebep oldu.

Bunun için kanatlı sektöründe birçok tedbir alındı. Hayvan beslemede alınabilecek tedbirler arasında neler var gelin beraber bakalım.

  1. Yem formülasyonlarında toplam amino asitler yerine sindirilebilir amino asitlerin baz alınması yem maliyetini düşürecektir.
  2. Kanatlı beslemede damızlıkçı tavsiyeleri üzerine ilave edilen güvenlik marjlarını düşürmek yem maliyetlerini de aşağı çekecektir.
  3. Yemden yararlanma oranı ve canlı ağırlık artışını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde alternatif ham madde kullanımlarını maksimize etmek yem maliyetlerini azaltır.
  4. NSP enzimi Rovabio Advance’ten maksimum fayda sağlamak adına formüllerde enzim için verilen tam matriks değerlerini kullanmak ciddi ekonomik fayda sağlayacaktır.
  5. Tüm bu değerlendirmeleri yaparken Adisseo’nun NIR servisi PNE platformunu kullanarak, ham maddelerin enerji ve amino asit sindirilebilirliklerini isabetli bir şekilde ölçebilir ve formülasyondaki isabeti artırabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın ve güvende olun. Adisseo olarak sizi desteklemek için her zaman buradayız.

WordPress Video Lightbox